Tribal Programs> MHA Nation Tribal Headquarters Phone List      
 
MHA Tribal Headquarters Employee Phone List      
 
Here you will find in alphabetical order by first name the names and extensions to employees in each program. MHA Nation Tribal Council
  Representatives are indicated in bold and blue type.  
 
 
Employee Name Program Extension #
         
  A      
  • Aaron Eno Finance 8287  
  • Al Nygarrd CEO 8102  
  • Alisha Patnaude Human Resource 8113  
  • Allen Demaray Twin Buttes Segment 8021  
  • Amy Hosie Finance 8281  
  • Anita H. Deane Finance 8143  
         
  B      
  • Barb Bear Mail Room 8256  
  • Barlow Wells HR Director 8232  
  • Becky Staples Social Services 8172  
  • Billie Walks M.I.S. Dept. 8236  
  • Bonnie Baker M.I.S. Dept. 8132  
  • Bonnie Red Fox Contracts 8297  
  • Bruce Benson Maintenance Director 8219  
         
  C      
  • Caleb Dog Eagle Legal 8263  
  • Carey Dreher Natural Resources 627-8717  
  • Carmen Halvorson Four Bears Segment 8229  
  • Carol Enno Finance 8243  
  • Cassidy Smith Twin Buttes Segment 8255  
  • Cedar Henry Programs Analyst Office 8241  
  • CPS Receptionist Child Protection Services 8002  
  • Charmaine Driver LIHEAP 8160  
  • Chasmin Yellow Bird   8208  
  • Chastity Driver Finance 8110  
  • Cheryl Abe Human Resource 8144  
  • Cheryl Bruce Programs Analyst 8146  
  • Christine Solis Human Resource 8149  
  • Claude Olson M.I.S. Dept 8239  
  • Claudia Lyson Maintenance 8217  
  • Corey Spotted Bear Twin Buttes Segment Rep. 8141  
  • Crystal Sullivan CPS 8196  
         
  D      
  • Dana Chase Home Mortgage 8109  
  • Daniele Henry Legal 8261  
  • DeAnne Driver Finance 8279  
  • Deb Young Bear CPS 8191  
  • Donna Morgan Constitution Reform Office 8139  
  • Dorothy Packineau Finance 8280  
         
  E      
  • Edith Finley Social Services 8157  
  • Ed Kreuger   8148  
  • Edmond Fixico Social Services 8169  
  • Election Board   8129  
  • Elizabeth Morsette Rural Water 8178  
         
  F      
  • Fawn Fettig M.I.S. Dept. 8137  
  • Felicia Jimenez Finance 8277  
  • Frank Grady Four Bears Segment Rep. 8120  
  • Frank Henry Finance Dept. 8283  
  • Frankie Lee Natural Resources 627-8715  
  • Fred Fox White Shield Segment Rep. 8249  
  • Four Bears Segment   8103  
         
  G      
  • Greta Hosie White Shield Segment 8294  
         
  H      
  • Harley Texx Lone Bear Easement 627-2393  
  • Hazel Heart Finance 8252  
  • Housekeeping   8259  
         
  I      
  • Iva Gillis Finance Dept. 8275  
         
  J      
  • Jackie Beston Social Services 8153  
  • Joan Fredericks Finance Dept. 8274  
  • John Bearstail G.I.S. Dept 8213  
  • Jolene Burr Property 8231  
  • Jolene Lockwood Four Bears Segment 8204  
  • Jonelle Abe White Shield Segment 8248  
  • Josie Dancing Bull Social Services 8162  
  • Judith Danks North Segment 8209  
  • Julie Beston Social Services 8152  
         
  K      
  • Kari Mossett Administration 8126  
  • Karrie Abbey Fast Dog Social Services 8153  
  • Kathleen Hall Utilities 627-3726, 421-8268  
  • Kathy Felix Social Services 8168  
  • Ken Hall North Segment Rep. 8289  
         
  L      
  • Larissa Spotted Horse Property 8286  
  • Law Library - Election   8128
  • Lenny Abrams Finance Dept. 8278
  • Leslie Morsette Rural Water 8276  
  • Levi Chapin Social Services 8158  
  • Luke Lee Twin Buttes Segment 8246  
  • Lobby Phone   8131  
  • Lori Agyemang Social Services 8174  
         
  M      
  • Marcus Levings Four Bears Segment 8291  
  • Margie Iverson NE Segment 8116  
  • Mark Fox Tribal Chairman 8222  
  • Marietta Hart   8291  
  • Mary Ellen Sun Small Loans Dept. 8244  
  • Mavis Youngbear Mandaree Segment 8112  
  • Mellisa Mason   8266  
  • Mervin Packineau Parshall Segment Rep. 8117  
  • Mike Stevens North Segment 8111  
         
  N      
  • Nick Rabbithead M.I.S. 8005  
  • Nicole Henry Social Services 8193  
  • Norma Baker Flying Horse Public Relations 8111  
         
  O      
  • Oriann Baker Rural Water 8180  
         
  P      
  • Paula Snow Social Services 8179  
  • PBX 1 - Jackie PBX 8187  
  • PBX 2 - Lisa PBX 8188  
  • PBX 3 - Patty PBX 8189  
  • Praire Rose Chapin Federal Programs 8154  
         
  R      
  • Ramona Two Shields Constitution Reform Office 8147  
  • Randy Phelan Mandaree Segment Rep. 8222  
  • Robert Hinshaw Maintenance 8218  
  • Roger White Owl North Segment 8237  
  • Ryan Dusenberry Four Bears Segment 8109  
         
  S      
  • Samantha Antonio Game & Fish Dept. 627-4760  
  • Sarah Billing Finance 8221  
  • Sarah Dogeagle Human Resource 8212  
  • Sarah Solis Mailroom 8257  
  • Security - Mike Smith   8130  
  • Shannon Vivier Human Resource 8226  
  • Shaundel Schweigman Human Resource 8212  
  • Shirlee Myrick Human Resource 8184  
  • Shylo Baker Finance 8274  
  • Siderick Baker G.I.S. Dept. 8104  
  • Stephanie Baker Mandaree Segment 8222  
  • Sue Romero Small Loans Dept. 8233  
         
  T      
  • Tara Yellow Bird   8022  
  • Teddi Dubois Finance 8254  
  • Thomasina Mandan North Segment 8103  
  • Twyla Goodbird Administration 8123  
  • Tyler White Finance 8288  
  • Tyra WIlkinson Legal Dept. 8265  
         
  U      
         
         
  V      
  • Valerie Hosie Natural Resources 627-8713  
  • Victoria Mandan Natural Resources 627-8714  
  • Vincent Roehr CPS 8196  
         
  W      
  • Wayne Simpson M.I.S. Dept 627-6609  
  • Whitney Bell Finance 8282  
         
  X      
         
         
  Y      
  • Yolanda Lockwood Finance 8284  
         
  Z      
         
 
 
 
 
Three Affiliated Tribes
404 Frontage Road
New Town, ND 58763
701-627-4781